TALIS istraživanje
Autor: Administrator , 12. 12. 2012.

OECD Teaching and Learning International Survey (TALIS) Home

Republika Hrvatska kao aktivni sudionik trenutno najvažnijih međunarodnih istraživanja u obrazovanju uključila se i u istraživanje TALIS (Teachig and Learning International Survey) koje provodi OECD (Organizacija za ekonomsku suradnju i razvoj).Istraživanje je fokusirano na poučavanje, učenje i radno okruženje učitelja u školama, a zadaća je dobivanje relevantnih međunarodnih indikatora s ciljem razvoja obrazovne politike zemalja sudionica. Rezultati TALIS istraživanja povezuju se s rezultatima PISA istraživanja.

Što je TALIS?

TALIS 2013 drugi je ciklus OECD-ova Međunarodnog istraživanja o učenju i poučavanju.

Prvi ciklus TALIS istraživanja proveden je 2008. godine u 24 zemlje. Zbog velikog uspjeha prvog ciklusa i njegovog vrijednog doprinosa razvoju obrazovne politike u zemljama sudionicama, odlučeno je da će se provesti i drugi ciklus, TALIS 2013.

TALIS istraživanje prvo je međunarodno istraživanje u čijem je glavnom središtu okolina učenja te radni uvjeti učitelja u školama. Ono daje priliku učiteljima i ravnateljima škola da daju svoj doprinos obrazovnim analizama i razvoju obrazovne politike vezano uz teme koje se ispituju u TALIS istraživanjima.

Međunarodna analiza podataka prikupljenih u TALIS istraživanju omogućuje zemljama da prepoznaju druge zemlje sa sličnim problemima i da uče iz drugačijih političkih pristupa. Istraživanje se provodi u više od 30 zemalja na pet kontinenata.

Što se ispituje u TALIS istraživanju?

Istraživanje je usredotočeno na sljede-ća područja obrazovne politike:

Profesionalni razvoj učitelja, potrebe stručnog usavršavanja učitelja te dostu-pnost i prepreke usavršavanju

Evaluacija rada učitelja u školama te oblik i priroda povratnih informacija koje primaju, kao i korištenje rezultata tih procesa u nagrađivanju i stručnom raz-voju učitelja

Utjecaj obrazovne politike i postupa-ka škole, uključujući vodstvo škole, na rad učitelja, školsko ozračje i okruženje za učenje

Stvaranje i podrška učinkovitog škol-skog vodstva u doba odgovornosti za rezultate i prijenosa obrazovne vlasti

Utjecaj najnovijih trendova u rukovo-đenju i upravljanju školom na učitelje i njihova uvjerenja vezana za odgojno-obrazovnu praksu

Profili zemalja s obzirom na nastavne metode, aktivnosti, potrebe za stručnim usavršavanjem, uvjerenja i stavove te varijacije u njima prema pozadinskim karakteristikama učitelja.

Ciljana populacija TALIS - istraživanja

Ispitanike u TALIS 2013 istraživanju čine učitelji/ce od petog do osmog razreda osnovne škole i ravnatelji/ce škola.

Međunarodna stručna skupina izradila je upitnike za učitelje/ice i ravnatelje/ice, o kojima se detaljno raspravljalo s predstavničkim tijelima učitelja, a među njima i s TUAC-om (Savjetodavno sindikalno tijelo pri OECD-u).

Za ispunjavanje svakog upitnika potrebno je otprilike 45 minuta. Svi odgovori u istraživanju potpuno su povjerljivi, a identitet učitelja i ravnatelja bit će u svakom trenutku potpuno zaštićeni.