ECO HERITAGE TASK FORCE
Autor: Administrator , 3. 8. 2012.

Eco heritage task force je projekt koji okuplja mladež hrvatskog iseljeništva koji sudjeluju na očuvanju prirodne i kulturne baštine u Domovini.

Hrvatska matica iseljenika tradicionalno organizira dragovoljni program TASK FORCE u kojem mladi iz domovine i iseljeništva rade na zaštiti okoliša, obnavljajući zapuštene dijelove hrvatskoga prirodno-spomeničkog i kulturno-povijesnog prostora, tako da je i nastala transformacija projekta u ECO HERITAGE TASK FORCE. Potreba da očuvamo našu prirodnu i kulturnu baštinu je izazov koji će ostati. Uključivanje mladih je prirodna potreba jer i oni potječu iz Hrvatske i nastojat će pridonijeti očuvanju njenog prirodnog okoliša i dobara te je bolje upoznati.

Povijest projekta:
TASK FORCE je osnovan u jeku hrvatskih ratnih stradanja l992. godine, a iseljenička ga je mladež prihvatila, oplemenila i s velikim entuzijazmom nastavila održavati sve do današnjeg dana. Dosad su uspješno ostvareni projekti u Voćinu, Gornjem Brgatu kraj Dubrovnika, Skradinu, Daruvaru, Istri, na Plitvičkim jezerima, na otočiću Galovcu kraj Zadra, u Arboretumu u Trstenom, Motovunu, Zaostrogu, Stonu, Puli, Bakru, Kaštelima i na Bjelolasici.
Prepoznavši vrijednost ovoga programa svake se godine našoj hrvatskoj mladeži iz iseljeništva i predstavnicima hrvatskih nacionalnih manjina iz susjednih zemalja pridružuju i njihovi prijatelji iz cijeloga svijeta.

Sudionicima projekta 6 školskih učionica poslužilo je kao spavaonice i prostori za boravak izvan vremena rada, a dvije za različite programe i nastavu hrvatskog jezika. Boravak sudionika projekta planiran je u vremenu od 22. srpnja do 13. kolovoza 2012. godine.

U školi trenutno boravi tridesetak djevojaka i mladića.

About the project:
The Croatian Heritage Foundation (HMI) traditionally organises volutary TASK FORCE programmes in which young people from the homeland and abroad work on environment protection, renewing abandoned areas of Croatian natural-heritage and cultural-historical regions which led to a transformation of the idea behind the project which has emerged as the CROATIA ECO TASK FORCE. The need to care for our natural and cultural heritage is a challenge that will always remain. Involving young people is natural because they too originate from Croatia and in this way can contribute to preserving the country's natural environment and riches as well as getting to know the country better.

Historical background:
The project emerged in the height of the war calamities in 1992 when young Croats from abroad came up with the idea and supported the TASK FORCE project that emerged in peacetime. Until now successful projects were conducted in Voćin, Gornji Brgat near Dubrovnik, Skradin, Daruvar, Istria, the Plitvice Lakes, on the Isle of Galovac near Zadar, in the Arboretum, Trsteno, Motovun, Zaostrog, Ston, Pula, Bakar with Archaeological findings: Crikvenica, Novi Vinodolski & Hreljin, Kaštela and Bjelolasica. Each year our project is joined by more and more young friends of Croats from the entire world from Americans and Canadians to the French and many other nationalities and Croatian minorities in neighbouring countries around Croatia.

Rad_u_solani.jpg (386.07 KB)
Rad.jpg (424.48 KB)