Uz završetak nastavne godine 2019/2020.
Autor: Mirko Mamić, 16. 6. 2020.

Radovita nastava učenicima Osnovne škole Ston u školskoj godini 2019./2020. završava u petak, 19. lipnja 2020. godine. Ovu godinu pamtiti ćemo po mnogim izazovima koji su pratili redoviti rad od uvođenja CKR-e, štrajka, skraćenih zimskih praznika, prijelaza na rad na daljinu i drugih, a iskustva koja smo stekli vrijede pravo bogatstvo. Cijeli kalendar ustaljenih događanja oko završetka nastavne godine pomaknut je za desetak dana.

Vremenik obveza učitelja i učenika na kraju nastavne godine objavljen je kroz TEAMS i većini poznat. Od učenika očeujem da blagovremeno vrate knjige u knjižnicu (po preporuci knjižničara), dresove i majice (po preporuci učiteljice tjelesne i zdravstvene kulture) te udžbenike.

Uz povrat udžbenika valja navesti  članak 3. Naputka o uporabi udžbenika i drugih obrazovnih materijala (priložen ispod) koji kaže:

(1) Ako učenici izgube ili zbog nepažljivog postupanja onemoguće ponovno korištenje udžbenika predviđenih za višegodišnje korištenje, dužni su nadoknaditi štetu u iznosu od 50% kataloške cijene udžbenika. Sredstva koja škola na ovaj način dobije predstavljaju namjenski prihod i mogu se iskoristiti za naknadni dokup udžbenika, ako za to postoji potreba, ili se krajem tekuće godine vraćaju u Državni proračun.

(2) Učenici udžbenike vraćaju na kraju nastavne godine, odnosno na kraju popravnog ispita. Iznimno, udžbenici koji sadržajno obuhvaćaju gradivo nekoliko razreda, vraćaju se nakon završetka zadnje nastavne godine korištenja.

(3) Učenik koji ne vrati udžbenike koje je zadužio prethodne školske godine, odnosno ne nadoknadi štetu iz stavka 1. ovoga članka, neće moći zadužiti udžbenike za novu školsku godinu.

Povrat udžbenika započinje 17. lipnja  i traje do 26. lipnja 2020. godine. Učenicima 1., 2. i  3.   razreda Škola poklanja udžbenike te ih učenici zadržavaju kod sebe i nisu ih dužni vraćati jer su radni odnosno od jeseni su u uporabi novi udžbenici.

Udžbenik Katoličkog vjeronauka u 1. razredu nije radni i učenici bi ga trebali vratiti

Učenici 4. i 5. razreda vraćaju sve udžbenike, a učenicima koji završavaju 6. razred Škola poklanja sve udžbenike koje su koristili u 6. razredu.

Učenici 7. razreda vraćaju udžbenike za Biologiju, Kemiju, Geografiju i Fiziku, dok im ostale udžbenike Škola daje na poklon.

Učenici 8. razreda vraćaju sve udžbenike osim udžbenika: Biologije, Kemije i Fizike.

Učenici koji završavaju 5. razred zadržavaju geografski atlas za uporabu u višim razredima.