Susret s književnikom - Tito Bilopavlović
Autor: Administrator , 17. 4. 2012.

Hrvatski književnik TITO BILOPAVLOVIĆ prisutan je u književnosti već više od trideset godina. Dobitnik je nagrade "Grigor Vitez" i "Vladimir Nazor". Kao višegodišnji urednik zabavno-poučnog lista za djecu SMIB upoznao je duše mnogih klinki i klinaca i nastojao im podariti bezbroj vedrih i tužnih crtica iz svojeg života. Tako su nastale knjige: Kutija za male i velike igračke, Filipini iza ugla, Abeceda u polju i šumi, Kuharica za klince, Paunaš. Kad klinci koji čitaju ovu knjigu odrastu, srest će se s Bilopavlovićevim knjigama za tzv. odrasle: Ciao, slinavci, Stid, Škola za sjećanje, Otmica Labinjanki, Sudbina u ruci, Plavuša i atleta i još pet zbirki poezije.

Književnik Tito Bilopavlović svojim posjetom Osnovnoj školi Ston dana 17. travnja 2012. godine s početkom u 9:30 sati   uveselio je učenike IV. - VI. razreda. Književnik nam je čitao šaljive pjesmice iz svoje zbirke Oprostite, volim vas. Doživjeli smo ga kao vedrog i zanimljivog čovjeka koji se s radošću prisjeća svog djetinjstva i koji je zaista uspio u onome u čemu mnogi nisu - ostao je mlad u srcu. Saznali smo kako veoma voli životinje, mnoge je pjesme i priče posvetio upravo njima. Otac je imao važnu ulogu u njegovom životu te kao dječak za Majčin dan nije htio pisati ni o kome drugome nego o ocu jer zašto bi mame imale svoj dan, a tate ne. Nisu samo pjesme redom zabavne i duhovite, duhovita je i književnikova interpretacija istih kao i komunikacija s učenicima. Učenike je upozorio kako je iznimno važno voljeti te da je lakše voljeti, nego biti voljen. Savjetovao je učenike da se ne ustručavaju pokazivati svoje osjećaje, ljubav je divna i nije je dobro kriti. Upozorio je i na važnost čitanja jer čitanjem obogaćujemo vlastiti rječnik, oblikujemo pogled na svijet, ali upoznajemo i sebe što nas čini bogatijima. Uspješno je uveo malo „slavonskog“ humora u naš dalmatinski svijet te nam je vješto pokazao kako se najveće mudrosti često kriju iza riječi onih najmlađih. Oduševio nas je, razdragao, nasmijao, a vrijeme provedeno u ugodnom druženju zaista je brzo proletjelo.

Bilop01.jpg (370.74 KB)
Bilop02.jpg (307.08 KB)