Službeno otvorenje info parka u dvorištu Osnovne škole Ston
Autor: Administrator , 20. 3. 2012.

Jutros, s početkom u 10:00 sati prigodnim programom  u  dvorištu Osnovne škole Ston službeno je otvoren prvi od četiri info parkova pod nazivom "Gdje je zaboravljena ježeva kućica?". Nositelji projekta, Županijski odjel za prostorno uređenje, gradnju i zaštitu okoliša u suradnji sa Javnom ustanovom za upravljanje zaštićenim prirodnim vrijednostima na području  Dubrovačko-neretvanske županije pokrenuli su projekt edukacije učenika Osnovne škole Ston uz uređenje info parka u dvorištu škole. Sedrstva potrebita za realizaciju projekta pristigla su iz dvaju izvora od kojih je Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost (FZOEU) doznačio 28 500,00 kuna ili 40% opravdabnih troškova, a ostatak Dubrovačko-neretvanska županija i Javna ustanova.

Projekt  "Gdje je zaboravljena ježeva kućica?" s ciljem zaštite i očuvanja kulturnog krajobraza osmišljen je kao kontakt grada i prirodnih elemenata u kulturnom krajobrazu s naglaskom na obrazovanje djece i mladih. Tijekom organiziranih radionica djeca i mladi bavili su se očuvanjem kulturnog krajobraza kroz vrijeme i prostor čime je Projekt didatno naglasio važnost očuvanja lokalnog i regionalnog identiteta prostora Općine Ston. Uvažavajući kulturne i prirodne vrijednosti prostora Općine Ston, primijenjene su različite stručne discipline u svrhu jačanja svijesti mladih za provođenje aktivnih mjera zaštite kulturnog krajobraza. U tu svrhu izgrađena je maketa terena šireg prostora, te je predloženo uređenje više slobodnih zelenih površina Stona za nedostajuće sadržaje.javne namjene s prjedlozima uređenja i oblikovanja sukladno odabranim aktivnostima.

Kao prva faza realizacije ovog projekta izgrađena je učionica na otvorenom, prema odabranom projektu učeničkih radova Osnovne škole Ston, ujedno INFO PARK ŠKOLE Osnovne škole Ston uz prijedlog rješenja urbane opreme ostalih info parkova na području Općine Ston, koja će predstavljati mjesta informacije o kulturnim i prirodnim vrijednostima Općine Ston.

Prva se gostima i učenicima obratila gospođa Branka Martinović Vuković, pročelnica Upravnog odjela za zaštitu okoliša te pojasnila organizaciju i tijek realizacije projkta. Informirala je nazočne o suradnicima u projektu, pojasnila izvore financiranja te naglsila kako je ovaj info park tek prva faza u realizaciji projekta.

Gospođa Vanda Ivanković Kontić, direktorica TLO STUDIO d.o.o. pojasnila je onaj dio projekta koji se odnosio na izradu prostornih planova i izvedbenog projekta uređenja školskog dvorišta i igrališta.

Riječ je pradala ravnatelju OŠ Ston koji je istaknuo tri vrijednosti ovog projekta za Osnovnu školu Ston. Prva je uređenje okoliša i izgradnja ljetne učionice na otvorenom, druga je edukacijska, a odnosi se na niz radionica koje su suradnici u projektu prezentirali učiteljima i učenicima OŠ Ston, a koje su se odnosile na uređenje prostora i čuvanje krajobraznih vrijednosti kojima ovaj prostor raspolaže. Treća vrijednost je prikupljeno znanje o pokretanju projekata, tijeku i realizaciji istih, a koje je učiteljima prezentirano na jednostavan način kako bi se i sami, od iduće školske godine mogli uključiti u planiranje projekata ove razine.

Načelnik Općine Ston, gosp. Vedran Antunica, naglasio je stalnu skrb lokalne uprave na osiguranju boljih uvjeta života i rada u cjelini, pa tako i učenika u osnovnoj školi. Istaknuo je kako Općina Ston podupire svaku akciju i projekat koji imaju za cilj poboljšanje uvjeta življenja, pravilan odnos prema krajobraznim vrijednostima i kulturno-povijesnim znamenitostima Stona i stonskog područja.

Gospođa Marijeta Hladilo, pročelnica Upravnog odjela za obrazovanje, kulturu i šport Dubrovačko-neretvanske županije izaslanica gospara Nikole Dobroslavića, župana Dubrovačko-neretvanske županije (nekad i sama učenica ove škole), istaknula je skrb Upravnog odjela za poboljšanje uvjeta rada u školskim prostorima, materijalnoj i tehničkoj potpori sustavu osnovnog obrazovanja, te potpori svim projektima koji su usmjereni na edukaciju mladih za pravilan odnos prema okolišu, prirodnim ljepotama i kulturno-povijesnoj baštini ovoga kraja.

Kao izaslanici Župana, Marijeti Hladilo, pročelnici Upravnog odjela za obrazovanj, kulturu i šport pripala je čast da otvori info park u dvorištu Osnovne škole Ston.

letak.jpg (462.36 KB)
letak1.jpg (425.79 KB)