« Travanj 2024 »

Ribar Palunko i njegova žena - predstava za učenike
Autor: Mirko Mamić, 17. 11. 2017.

Senzacionalna predstava u režiji iskusnog Marija Kovača koja je pokupila sve najbolje pohvale i kritike od kolega iz struke, kritičara i novinara, ali što je najvažnije, i od publike te malih gledatelja. Po prvi puta u dječiju predstavu uvodi se znakovni jezik kojim se gluhi služe širom svijeta. Znakovni jezik u predstavi je zapravo prekrasna koreografija, onima koji ga ne znaju izgleda mistično, zagonetno te se on u predstavi ne prevodi odmah, prepustit će se djeci da ga sama dešifriraju, no vodi se računa o tome da mali gledatelji normalno mogu pratiti predstavu.

Ribar Palunko i njegova žena – riječ redatelja

Riječ redatelja: "Priče iz davnine" su moja davna ljubav iz djetinjstva i dok sam studirao kazališnu režiju dao sam si u zadatak da moram do kraja svog radnog vijeka na pozornici postaviti ih sve. "Ribar Palunko i njegova žena" treća su od osam postaja tog puta. Inscenacijom ove predstave nastavljam se baviti istraživanjem i evaluacijom književnog rada Ivane Brlić Mažuranić koja je svoj životni put započela u Ogulinu a skončala u Slavonskom Brodu što je još jedna vrlo bitna poveznica. Kao dugogodišnji izbornik i organizator Ogulinskog festivala bajke uočio sam koliki pozitivan utjecaj Ivanina djela imaju na djecu te sam i ovom prigodom odlučio ostati što vjerniji njenom autentičnom rukopisu u čemu mi je svesrdno pomogao i autorski tim sačinjen od dramaturginje Kristine, scenografkinje Valentine, skladatelja Vlatka, tehničara Miška i glumačkog ansambla. Nadam se da smo napravili predstavu zbog kojeg će se neki novi klinci zaljubiti u Ivanina djela te tako prenositi sjeme te ljubavi spram domaće književnosti iz generacije u generaciju.

Ribar Palunko i njegova žena, ta bezimena heroina, morali su proći kroz različite kušnje, muke i nedaće kako bi došli do jednostavne spoznaje: Pazi što želiš kako ti se to ne bi uistinu i ostvarilo!

Mario Kovač

U školi je, jutros, gostovala Kazališna družina "Ivana Brlić Mažuranić" iz Slavonskog Broda s predstavom "Ribar Palunko i njegova žena".  Predstava je namijenjena učenicima od prvog do šestog razreda te su istu pogledali svi naši učenici  tih razreda.

Pal_011.jpg (144.79 KB)
Pal_012.jpg (145.19 KB)