« Travanj 2024 »

Ruksak (pun) kulture - umjetnost i kultura u vrtiću i školi za 2017. godinu
Autor: Mirko Mamić, 5. 10. 2017.

Ministarstvo znanosti i obrazovanja raspisalo je i provelo Javni poziv za iskazivanje interesa vrtića, vrtića, osnovnih i srednjih škola za sudjelovanje u provedbi programa i/ili radionica "Ruksak (pun) kulture" za 2017. godinu.  Tijekom provedbe postupka zaprimljeno je ukupno 356 prijava svih odgojnoobrazovnih ustanova s područja Republike Hrvatske, među kojima i naša. Izbor odgojnoobrazovnih ustanova provelo je Ministarstvo kulture te je za provedbu programa "Ruksak (pun) kulture" odabralo: 32 vrtića, 95 osnovnih škola, 18 srednjih škola i 4 centra za odgoj i obrazovanje u kojima će se održati kulturni i umjetnički programi tijekom 2017. godine. Zaprimili smo obavijest da je naša škola jedna od 95 izabranih osnovnih škola.

Ruksak (pun) kulture program je koji omogućava usvajanje i približavanje umjetnosti i kulture djeci i mladima koji žive u sredinama s ograničenom dostupnosti kulturnim i umjetničkim sadržajima.
 Program zajednički provode Ministarstvo kulture i Ministarstvo znanosti i obrazovanja kao dopunski program potpore kurikulu u vrtićima, osnovnim i srednjim školama.
 Predviđeno je tijekom godine organiziranje do 100 događanja u Republici Hrvatskoj na kojima će se prezentirati jedan od (najviše) 40 kulturno-umjetničkih programa pripremljenih za potrebe programa.

Svrha programa:

Poticanje djece i mladih na razumijevanje i usvajanje umjetnosti i kulture u dislociranim i prometno slabije povezanim područjima Republike Hrvatske.

Cilj programa:

Priprema i provedba različitih kulturnih i umjetničkih programa prilagođenih djeci i mladima u vrtićima, osnovnim i srednjim školama u dislociranim, prometno slabije povezanim područjima Republike Hrvatske.

Korisnici programa:

• djeca od 3 do 6 godina
  • .učenici od 1. do 4. razreda OŠ
  • učenici od 5. do 8. razreda OŠ
  • učenici srednjih škola

Programske djelatnosti su:

• kazališna umjetnost
  • filmska umjetnost
  • glazbena umjetnost
  • plesna umjetnost
  • likovna umjetnost
  • književnost
  • baština
  • programi studenata umjetničkih akademija.

Provoditelji programa su:

• profesionalni umjetnici
  • studenti umjetničkih akademija uz mentorstvo profesora