« Ožujak 2024 »

u ponedjeljak,
8. travnja 2024.

5. listopada - Svjetski dan učitelja
Autor: Mirko Mamić, 4. 10. 2016.

Danas je Svjetski dan učitelja, pa svim učiteljima i onima koji, kroz školski i odgojni sustav, na neki način pridonose izgradnji djece i mladih, čestitam njihov dan, s iskrenom željom da ih uvijek u poslu prati onaj prvi žar i nesebična ljubav prema djeci, zbog kojih su i odabrali to zvanje...

Sretan Dan učitelja!

Dragi učitelji, naučite djecu u školi:

- da je mnogo časnije GRIJEŠITI, nego varati, neka znaju časno GUBITI i uživati u pobjedi;
- da ne budu ZAVIDNI i da znaju otkriti tajnu spokojnog osmijeha;
- da se znaju NASMIJATI kad su tužni, da suze nisu sramota, da slava može biti i u porazu, a očaj u uspjehu;
- da otkriju čudesnost KNJIGE, da nađu vremena za duboko RAZMIŠLJANJE o vječnoj tajni ptica na nebu, pčela na suncu i cvijeća na zelenom brežuljku;
- da VJERUJU vlastitoj ideji čak i kada svi tvrde da je pogrešna;
da steknu SNAGU ne slijediti gomilu kada svi to čine;
- da znaju svakoga SASLUŠATI, ali i da znaju probrati i zadržati samo ono što je DOBRO i ISTINITO;
- da uvijek imaju uzvišenu VJERU u SEBE, jer će tada imati i uzvišenu vjeru u ČOVJEČANSTVO i u BOGA.

(Prema pismu Abrahama Lincolna učitelju njegova sina)

Učitelj je danas, više no ikad, onaj dio našega društva koji prati tempo društvenih promjena, kontinuirano uči i osluškuje, predlaže i primjenjuje uočeno, svakodnevno u intenzivnom kontaktu s djecom i mladima stvara poticajno okružje, otkriva i potiče, traga za kreativnošću. Nije to običan, rutinski stručni posao, to je životni poziv, neumorna težnja za pridobivanjem svakog pojedinog učenika, rad s teško uočljivim trenutnim učinkom, a dugoročno neprocjenjiv.

Upravljati obrazovanjem i odgojem, i imati primjerene odgovore na sve što dotiče djecu i njihov svijet, odgovorna je i teška zadaća. Neprocjenjiv angažman koji zaslužuje veliko poštovanje. Skala po kojoj svaki učitelj mjeri svoj učinak je učenik.

Učenikovim obrazovanjem dobar učitelj upravlja tijekom školovanja, ali ga cijeli život nadahnjuje. U tom duhu neka ovaj Svjetski dan učitelja bude poticaj svim vrijednim i predanim učiteljima da mladima i njihovoj budućnosti budu nadahnuće.

skola_nekadIsad.jpg (78.83 KB)